Renáta VeseckáJUDr. Renata Vesecká, Ph.D. (* 27. března 1960, Praha) je česká právnička, dřívější prokurátorka a státní zástupkyně, od roku 2011 advokátka. V letech 20052010 byla nejvyšší státní zástupkyní.

Obsah

Život

Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1984 začala pracovat na prokuratuře. Čekatelskou praxi vykonávala na Okresní prokuratuře v Havlíčkově Brodě. Po složení závěrečné zkoušky působila jako vyšetřovatelka Okresní prokuratury v Pardubicích. Od roku 1988 vykonávala funkci náměstkyně okresního prokurátora (a později okresního státního zástupce) v Havlíčkově Brodě. V 90. letech absolvovala dlouhodobé stáže na Vrchním státním zastupitelství v Praze a Nejvyšším státním zastupitelství. V roce 2000 se stala krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové, v této funkci se dostala do povědomí široké veřejnosti např. v souvislosti s případy rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona Vlastimilem Pechancem a sériových vrahů manželů Jaroslava a Dany Stodolových.

Od 30. září 2005 byla vládou pověřena řízením Nejvyššího státního zastupitelství, 9. listopadu 2005 byla jmenována nejvyšší státní zástupkyní. Dne 28. února 2011 rezignovala na funkci státní zástupkyně, podle jejích slov kvůli ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Funkce jí zanikla ke konci dubna 2011.[1] Od 1. května 2011[2] působí jako advokátka v advokátní kanceláři Kalcso, Vesecká, Kropáčová Kalcsová se sídlem v Hradci Králové.

Kauza Justiční mafie

Související informace naleznete v článku Kauza Justiční mafie.
Renata Vesecká byla kritizována za postup během trestního stíhání Jiřího Čunka. Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, ji v této souvislosti označila za součást tzv. „justiční mafie“, která nezákonným způsobem ovlivňuje průběh některých zájmových trestních věcí. Vesecká a další osoby označené za součást tzv. „justiční mafie“ se poté v řízení na ochranu osobnosti doposud neúspěšně[3] domáhaly po Marii Benešové omluvy.
12. března 2009 vyzvala Strana zelených koaliční partnery ve vládě, aby pro obnovu důvěry ve státní zastupitelství odvolali Veseckou z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Strana reagovala především na odvolaní šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného, který se kriticky vyjádřil k údajné korupční kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).[4] Kriticky se k práci Vesecké vyjádřil 14. března 2009 ombudsman Otakar Motejl, který uvedl: „Kdybych měl něco navrhnout, tak bych navrhl paní doktorce Vesecké, aby odešla“. [5] Také Unie státních zástupců vyzvala Renatu Veseckou, aby zvážila setrvání ve funkci.[6] Následně i Soudcovská unie vyzvala Veseckou k tomu, aby zvážila své další setrvání ve funkci.[7]
Vláda nakonec jednomyslně Veseckou odvolala až 27. října 2010 s tím, že ve funkci setrvá do konce roku 2010, byť Věci veřejné a TOP 09 požadovaly její dřívější odchod.[3] Dne 1. ledna 2011 se novým nejvyšším státním zástupcem stal JUDr. Pavel Zeman.

Reference

  1. Skočit nahoru Vesecká skončila jako žalobkyně. Vadí jí, že ministr Pospíšil bezpáteřně mění výroky, iHNed.cz, 28. února 2011
  2. Skočit nahoru Česká advokátní komora. Věstník České advokátní komory č. 2/2011 [online]. Praha: Česká advokátní komora, 2011-07-20, [cit. 2013-12-06]. Dostupné online.
  3. Skočit nahoru k: a b iHNed.cz. Vláda odvolala Renatu Veseckou, od ledna ji nahradí Pavel Zeman [online]. 2010-10-27. Dostupné online.
  4. Skočit nahoru Zelení vyzvali koalici k odvolání šéfky státních zástupců Vesecké
  5. Skočit nahoru Motejl naznačil, že Vesecká by měla sama odejít z funkce
  6. Skočit nahoru Státní zástupci nepřímo vyzvali Veseckou k rezignaci
  7. Skočit nahoru Odvolání Vesecké žádá i Soudcovská unie

Související články

Externí odkazy